جمعه ، 09 اسفند 1398
تاریخ: 1397/06/28 نظرات: 0 نظر نمایش: 157 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
ارگ گنبد سلطانیه روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان

ارگ گنبد سلطانیه روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان

 

بنای تاریخی و باشکوه گنبد سلطانیه که از آن به عنوان بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان یاد می‌کنند و قدمت آن به هفصد و چهل سال قبل می‌رسد، این روزها شاهد سوگواری عزاداران حسین‌بن‌علی(ع) در محوطه خود است.

بازسازی واقعه روز عاشورا در محوطه پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه برگرفته از سنت های برجای مانده از گذشتگان این دیار جذابیت خاصی دارد و همه ساله علاقمندان زیادی از شهرهای استان و حتی افرادی که آشنا به این منطقه بوده برای دیدن آیین های سوگواری به این شهر می آیند تا اوج این برنامه ها که در شب و روز عاشوراست را  در ارگ این بنای تاریخی به تماشا بنشینند.

دسته‌های عزاداری سلطانیه با حمل خیمه‌های نمادین اهل بیت، حجله حضرت علی‌اکبر، گهواره حضرت علی‌اصغر و علم و بیرق مظلومیت امام حسین(ع) و یاران باوفایش را تداعی کردند، عشاق حسینی با پاهای برهنه در قالب دسته‌های عزاداری در خیابان‌های این شهرها به سوگواری پرداختند. حضور پرشور نوجوانان و جوانان این دیار در سوگواری شهادت یاران باوفای سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین (ع) جلوه باشکوهی به آیین‌های سنتی و ویژه دهه اول محرم داده است و با مرام و مسلک، مذهب و اعتقاد و باوری که دارند همه‌ساله با آمدن محرم دوباره عشق، مهربانی و معنویت در وجودشان پررنگ می‌شود و جان می‌گیرد.

کودکان جامه‌سیاه بر تن کرده‌اند و با سربند یا حسین، یا زهرا و یا ابا الفضل در تکاپو هستند و مشق عشق حسین(ع) را تمرین می‌کنند،کودکان چندماهه به یاد علی‌اصغر آمده‌اند و پیران به یاد حبیب بن مظاهر، جوانان علی‌اکبر و ابوالفضل را صدا می‌زنند و زنان با زینب هم‌ناله می‌شوند و همه حسین حسین می‌گویند.

دسته های مختلف عزاداری محلات قدیمی سلطانیه طبق روال سال‌های گذشته و با همان سبک و شیوه سنتی خود امسال نیز به یاد حضرت سیدالشهدا (ع) سوگواری می‌کنند.

 

 
تصاویر مرتبط
  • ارگ گنبد سلطانیه روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان
  • ارگ گنبد سلطانیه روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان
  • ارگ گنبد سلطانیه روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان
امتیاز بندی