سه شنبه ، 06 اسفند 1398
تاریخ: 1396/06/30 نظرات: 0 نظر نمایش: 380 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
کاشي‌هاي گنبد سلطانیه به صورت دوره ای مرمت مي‌شوند

کاشي‌هاي گنبد سلطانیه به صورت دوره ای مرمت مي‌شوند

 به گزارش پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه ، میر موسی انیران با اشاره به این‌که کاشی های فیروزه ای گنبد سلطانیه  بر اثر بارش نزولات جوی و تغییرات دمایی فصول مختلف با فرسایش لایه های ملات نگهدارنده کاشی ها دچار آسیب های جدی در کاشیکاری ها و حتی باعث ریزش هایی در بخشهایی از بدنه گنبد شده است، عملیات مرمت دوره ای آن دوباره با اجرای داربست بر روی گنبد آغاز می شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه در همین زمینه ادامه داد و گفت: عملیات مرمت کاشی ها شامل برداشت کاشی ها از سطح گنبد و مرمت و بازسازی آنها و همچنین اصلاح بستر گنبد و پارچه بندی کاشی ها و نصب مجدد آنها بر روی بدنه می باشد.

وی افزود: مرمت گنبد سلطانیه هم‌اکنون آغاز شده و ما از یک نقطه روند مرمت را آغاز کرده‌ایم ولی با توجه به این‌که این امر در ارتفاع در حال انجام است و در محدوده و حریم ثبت جهانی هستیم باید با دقت و ظرافت خاصی موضوع را پیگیری کنیم.

انیران افزود: پیش از این هم اعلام کرده بودیم که کاشی های گنبد وضع خوبی ندارند و کاشی‌ها دیگر چسبندگی لازم را ندارند و ممکن است ریزش داشته باشند.

وی بیان کرد: در شرایط موجود ناچار هستیم که کل گنبد را مرمت کنیم البته برخی از نقاط نیازمند مرمت موضعی است، اما در هر صورت کل گنبد را باید مرمت کرد.

 
تصاویر مرتبط
  • کاشي‌هاي گنبد سلطانیه به صورت دوره ای مرمت مي‌شوند
  • کاشي‌هاي گنبد سلطانیه به صورت دوره ای مرمت مي‌شوند
امتیاز بندی