سه شنبه ، 06 اسفند 1398
تاریخ: 1396/06/26 نظرات: 0 نظر نمایش: 510 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
اتمام مرمت بخشی از ایوان شمالی گنبد سلطانیه

اتمام مرمت بخشی از ایوان شمالی گنبد سلطانیه

 به گزارش پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه ، بخشی از عملیات مرمت ایوان شمالی گنبد سلطانیه اتمام رسید و فاز دیگری از مرمت  این ایوان  در جبهه شمال غربی شروع شد

میر موسی انیران با بیان اینکه بخش هایی از این ایوان در گذشته مرمت شده است، ابراز کرد: کارشناسان مرمت و بازسازی، مرمت چهارده طبقه داربستی در ایوان شمالی را به اتمام رساندند و  در حال حاضر مرمت بخشی از ایوان شمال غربی را آغاز نمودند.

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه با اشاره به برنامه ریزی های انجام گرفته برای اتمام مرمت  این بخش از گنبد تا پایان سال ، ادامه داد: در صورتی که عملیات مرمت با سرعت مطلوبی انجام شود، تا پایان سال، شاهد مرمت بخش عظیمی از این ایوان خواهیم بود.

وی اظهار داشت: نقاشیهای ایوان داخلی به مرور زمان دچار آسیب های طبیعی و انسانی شده بود که در مرحله اول لایه های مخرب گرد و غبار و چربی که روی لایه های رنگها نشسته بود به روش علمی پاکسازی و سپس لایه های رنگ که از بستر جدا شده بود استحکام بخشی شد و در نهایت طبق اصول مرمت موزون سازی رنگی و تثبیت شد.

انیران با بیان اینکه عملیات مرمت داخلی در گذشته به صورت پراکنده و در عرض بنا صورت می گرفت، عنوان کرد: مرمت ایوان شمالی، از طریق کارگاه های عمودی انجام می شود و طی این عملیات، نقاشی های روی گچ بنای گنبد بازسازی می شود.

وی خاطر نشان کرد: اتمام مرمت این بخش از ایوان شمالی، موجب تسهیل روند بازدید علاقه مندان از تزئینات داخلی بنا خواهد شد.

 
تصاویر مرتبط
  • اتمام مرمت بخشی از ایوان شمالی گنبد سلطانیه
امتیاز بندی