جمعه ، 09 اسفند 1398
تاریخ: 1396/04/20 نظرات: 0 نظر نمایش: 243 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه خبر داد اجرای طرح ویژه سلطانیه با همکاری معماران ایرانی و ایتالیایی

مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه خبر داد اجرای طرح ویژه سلطانیه با همکاری معماران ایرانی و ایتالیایی

 مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه گفت: طرح ویژه سلطانیه با همکاری بزرگ‌ترین معماران ایرانی و ایتالیایی اجرا خواهد شد. به گزارش پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه به نقل از فارس،موسی انیران در زنجان اظهار کرد: برنامه‌های مختلفی برای سال‌جاری در گنبد جهانی سلطانیه پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح ویژه سلطانیه از جمله برنامه‌های مورد نظر است که از سال گذشته ادامه دارد، تصریح کرد: این طرح نخستین نمونه‌ای است که به جای طرح تفصیلی، طرح ویژه اجرا می‌شود.

مدیر پایگاه جهانی سلطانیه با بیان اینکه در اجرای طرح ویژه سلطانیه از معماران بزرگ و به نام ایران استفاده می‌شود، اضافه کرد: این طرح با هماهنگی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و استان زنجان و سازمان شهرسازی اجرا خواهد شد.

انیران با اشاره به اینکه معماری و مرمت کشورهای ایتالیا و ایران جز معماری‌های برگزیده جهان است، یادآور شد: در این طرح هم سعی شده با گروهی از معماران ایتالیایی همکاری شود.

وی با تاکید بر اینکه در طرح ویژه سلطانیه سعی شده به همه جزئیات مجموعه از جمله زیرساخت‌های شهری، دغدغه مردم و مسؤولان و مسائل خود گنبد توجه شود، ادامه داد: ساماندهی اطراف خود گنبد سلطانیه هم در طرح مورد نظر دیده شده است.

مدیر پایگاه جهانی سلطانیه با اشاره به اینکه ساماندهی کاربری‌های اطراف گنبد که همخوانی با این اثر ندارد، در دستور کار قرار دارد، افزود: این اثر یک بنای شاخص جهانی است که ارزش بسیار بالایی دارد.

انیران با بیان اینکه سازمان یونسکو برای ثبت یک اثر در فهرست آثار جهانی پنج آیتم مشخص کرده است، اظهار کرد: گنبد سلطانیه سه مورد از آیتم‌های مورد نظر یونسکو را دارد.

وی با اشاره به اینکه زمانی که گردشگر با آگاهی قبلی وارد شهر سلطانیه می‌شود باید هماهنگی مورد نظر خود را در گنبد سلطانیه و فضاهای بیرونی آن ببیند، تصریح کرد: تعارض موجود در فضای گنبد تاریخی و فضای بیرونی آن باید رفع شود.

مدیر پایگاه جهانی سلطانیه با تاکید بر اینکه کاربری‌ها و فضاهای اطراف گنبد سلطانیه بازبینی خواهد شد، اضافه کرد: هم در حوزه کاربری‌ها و هم در حوزه‌ نماها باید همخوان‌سازی لازم صورت گیرد.

انیران نبود زیرساخت‌های شهری را از مهم‌ترین مشکلات سلطانیه عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح ویژه شکل زیبایی به شهر داده می‌شود، اما برای تامین زیرساخت‌ها نیازمند همت استانی هستیم.

 
تصاویر مرتبط
  • مدیر پایگاه جهانی گنبد سلطانیه خبر داد اجرای طرح ویژه سلطانیه با همکاری معماران ایرانی و ایتالیایی
امتیاز بندی